2008 Yamaha TT-R 125 LE gallery
2008 Yamaha TT-R 125 LE
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 78.0 kg (172.0 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,270 mm (50.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/80-M19 |
| Rear tyre dimensions: | 90/80-M16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.05 litres (1.60 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue/white |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
-
An Asian trickster of Demak Evo Z
2015-03-24 19:15:53
The Demak Evo Z is a great scooter for those who are just learning to ride or those riders who have been riding for years. These bikes are sold in Asia and have been produced for a few...
Read more...
-
Check this DB Motors Pirat 50 AC for a dirt track riding
2015-03-24 19:09:15
When an opportunity to buy a bike that is made for motor cross turns up, everyone can witness that this minibike is one of the best that there is on the market.
The DB Motors Pirat 50...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Harley-Davidson FLHTCUSE Screamin´ Eagle Ultra Classic Electra Glide
- 2008 Harley-Davidson FLHX Street Glide
- 2008 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic Firefighter
- 2008 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic Peace Officer
- 2008 Harley-Davidson FLSTC Softail
- 2008 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy Firefighter
- 2008 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy Peace Officer
- 2008 Harley-Davidson FLSTF Softail Fat Boy
- 2008 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe
- 2008 Harley-Davidson FLSTSB Softail Cross Bones
- 2008 Harley-Davidson FLTR Road Glide
- 2008 Harley-Davidson FXCW Softail Rocker
- 2008 Harley-Davidson FXCWC Softail Rocker C
- 2008 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide
- 2008 Harley-Davidson FXDB Dyna Street Bob
- 2008 Harley-Davidson FXDC Dyna Super Glide Custom
- 2008 Harley-Davidson FXDF Dyna Fat Bob
- 2008 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider
- 2008 Harley-Davidson FXDSE CVO Screaming Eagle Dyna
- 2008 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide

