2007 BMW HP2 Megamoto gallery
2007 BMW HP2 Megamoto
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1130.00 ccm (68.95 cubic inches) | Power: | 105 |
| Engine type: | Two cylinder boxer | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 178.0 kg (392.4 pounds) |
| Seat height: | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,610 mm (63.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
G&G Spartaco 1100 - a custom handbuild cruiser
2015-03-27 22:05:17
The G&G Spartaco 1100 is a great custom cruiser that was produced and sold beginning in 2001. These bikes combine the look and feel of the old school motorcycles.
Veteran collectors and riders love the spirited way...
Read more...
-
A Genuine design of Genuine Scooter Stella
2015-03-27 21:58:43
Made in Taiwan, the Genuine Scooter Stella is one of the most popular scooters in the world. It has a funky look of some of the vintage scooters of previous decades, but was made beginning in the late...
Read more...
-
Generic Ideo 50 generating design ideas
2015-03-27 21:54:06
The Generic Ideo 50 was first produced and manufactured in 2010 and is a great scooter for new and veteran riders alike.
This scooter features a single cylinder, two-stroke engine with 2.50 horsepower at 6,000 RPMs. It...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Harley-Davidson FLHX Street Glide
- 2007 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
- 2007 Harley-Davidson FLSTF Softail Fat Boy
- 2007 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe
- 2007 Harley-Davidson FLSTSC Softail Springer Classic
- 2007 Harley-Davidson FLTR Road Glide
- 2007 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide
- 2007 Harley-Davidson FXDB Dyna Street Bob
- 2007 Harley-Davidson FXDC Dyna Super Glide Custom
- 2007 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider
- 2007 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide
- 2007 Harley-Davidson FXST Softail Standard
- 2007 Harley-Davidson FXSTB Softail Night Train
- 2007 Harley-Davidson FXSTC Softail Custom
- 2007 Harley-Davidson FXSTD Softail Deuce
- 2007 Harley-Davidson VRSCAW V-Rod
- 2007 Harley-Davidson VRSCD Night Rod
- 2007 Harley-Davidson VRSCDX Night Rod Special
- 2007 Harley-Davidson VRSCR Street Rod
- 2007 Harley-Davidson VRSCX

