2007 BMW F800S gallery
2007 BMW F800S
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 798.00 ccm (48.69 cubic inches) | Power: | 85 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 82.0 x 75.6 mm (3.2 x 3.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 182.0 kg (401.2 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,466 mm (57.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Can-Am MX6 400: A wonderful crossover bike
2015-03-18 21:45:34
In the year 1980 the Can-Am MX6 400 bike came into existence, and it is still going strong. There is no shortage of popularity for this bike in the market. You would often find bike enthusiasts riding the...
Read more...
-
Cagiva Mito 125: An unrestricted wonder
2015-03-18 21:19:17
Cagiva Mito 125 is an object of desire for both those who love to ride a motorcycle and those who are learning to ride a motorcycle. The handling is wonderful and comes with a slick gearbox, good braking...
Read more...
-
CMC DeLuxe makes your riding really Deluxe!
2015-03-18 23:13:41
The CMC DeLuxe is a scooter vehicle known for its impressive features. The vehicle is easy to ride and brings an amazing feeling while on the way. The popularity has increased a lot since it was produced. The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic
- 2007 Harley-Davidson FLHRS Road King Custom
- 2007 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
- 2007 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
- 2007 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Gilde
- 2007 Harley-Davidson FLHX Street Glide
- 2007 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
- 2007 Harley-Davidson FLSTF Softail Fat Boy
- 2007 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe
- 2007 Harley-Davidson FLSTSC Softail Springer Classic
- 2007 Harley-Davidson FLTR Road Glide
- 2007 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide
- 2007 Harley-Davidson FXDB Dyna Street Bob
- 2007 Harley-Davidson FXDC Dyna Super Glide Custom
- 2007 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider
- 2007 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide
- 2007 Harley-Davidson FXST Softail Standard
- 2007 Harley-Davidson FXSTB Softail Night Train
- 2007 Harley-Davidson FXSTC Softail Custom
- 2007 Harley-Davidson FXSTD Softail Deuce

