2007 Peugeot Ludix One gallery
2007 Peugeot Ludix One
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 39.9 x 39.8 mm (1.6 x 1.6 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 66.0 kg (145.5 pounds) |
| Seat height: | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,210 mm (47.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-10 |
| Rear tyre dimensions: | 90/90-10 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake). 110mm dia |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake). 110mm dia |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.50 litres (1.45 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter►
Read more...
-
Experiencing speed run with Jinlun JL 125-9
2015-03-23 15:57:53
This bike was manufactured by the Chinese Jinlun makers. The Jinlun JL 125-9 is a 124 cc twin type engine with a chain driven transmission at the rear tyre.
The bike is considered to be as a...
Read more...
-
The Bajaj Avenger Lives On
2015-03-18 17:26:18
The Bajaj Avenger's first release was 2006. It is manufactured a company in India. That was far enough, and far more alterations and refinement were done to the bike.
It is manufactured in black, blue and red....
Read more...
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 TGB Laser (125cc)
- 2007 TGB Laser (150cc)
- 2007 TGB R50X
- 2007 Titan Bobbers
- 2007 Titan Gecko RM Stretch
- 2007 Titan Radical Rigid Chopper
- 2007 Titan Sidewinder Hardtail
- 2007 Titan Sidewinder Lowrider Softail
- 2007 Titan Sidewinder Rubber Mount Chopper
- 2007 TM racing EN 125
- 2007 TM racing EN 250
- 2007 TM racing EN 250 F e.s.
- 2007 TM racing EN 300
- 2007 TM racing EN 450 F e.s.
- 2007 TM racing EN 530 F e.s.
- 2007 TM racing MX 125
- 2007 TM racing MX 250
- 2007 TM racing MX 250 F
- 2007 TM racing MX 450 F
- 2007 TM racing MX 530 F

