2007 Peugeot Ludix One Dual Seat gallery
2007 Peugeot Ludix One Dual Seat
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 66.0 kg (145.5 pounds) |
| Seat height: | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-10 |
| Rear tyre dimensions: | 90/90-10 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake). 110mm dia |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake). 110mm dia |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter►
Read more...
-
Round&round with Aspes Elios
2015-03-18 17:02:50
Aspes Elios is an all round bike built with an electric engine. The engine produces a maximum peak output power of 0.34 HP. Its dry weight is at 25 kg and has a 7-speed gear box; therefore, it...
Read more...
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this...
Read more...
-
Laverda 1000 Jota still holding the world popularity
2015-03-23 22:05:12
It was the year 1982 when the Laverda 1000 Jota came in the market and since that time it has been a popular one in the global bike market. It has gained a sky-rocketed popularity over the years...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Motorhispania Furia Max 50 Enduro
- 2007 Motorhispania Furia Max 50 Supermotard
- 2007 Motorhispania RX 50 Super Racing
- 2007 Motorhispania Ryz 50 Enduro
- 2007 Motorhispania Ryz 50 Pro Racing Enduro
- 2007 Motorhispania Ryz 50 Pro Racing Super Motard
- 2007 Motorhispania Ryz 50 Pro Racing Urban Bike
- 2007 Motorhispania Ryz 50 Super Motard
- 2007 Motorhispania Ryz 50 Urban Bike
- 2007 MV Agusta 910R Brutale Italia
- 2007 MV Agusta Brutale 750 America
- 2007 MV Agusta Brutale 750 Gladio
- 2007 MV Agusta Brutale 750 Oro
- 2007 MV Agusta Brutale 910
- 2007 MV Agusta Brutale 910R
- 2007 MV Agusta Brutale 910S
- 2007 MV Agusta F4 1000 Corse
- 2007 MV Agusta F4 1000 Mamba
- 2007 MV Agusta F4 1000 Senna
- 2007 MV Agusta F4 1000R 1+1

