2010 Peugeot Satelis 125 gallery
2010 Peugeot Satelis 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.80 ccm (7.62 cubic inches) | Power: | 15 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 57.0 x 48.9 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 160.0 kg (352.7 pounds) |
| Seat height: | 784 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-14 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.20 litres (3.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, gray, red, silver |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter►
Read more...
-
CSR B09 50 suits better for the moped fans
2015-03-24 16:57:40
For fans of mopeds, the CSR B09 50 is one of the better quality bikes to buy. These scooters have been produced since the early 2000’s and are still in production today.
They are a great handling...
Read more...
-
Feel the classic spirit with CR&S VUN!
2015-03-24 16:51:28
The CR&S VUN is a great motorcycle for those riders who love the classic look and feel to a modern bike.
These bikes have been very popular, and the pricing for them starts at only $19,000. The...
Read more...
-
Rich color options for CPI Hussar
2015-03-24 16:46:41
For those fans of the sporty scooters, the CPI Hussar is one of the best choices. These scooters are made for any caliber of rider and offer not only a smooth, but fast ride for those bike enthusiasts.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Yamaha FJR 1300 A
- 2010 Yamaha FJR 1300 AE
- 2010 Yamaha FZ1
- 2010 Yamaha FZ1 ABS
- 2010 Yamaha FZ1 Fazer
- 2010 Yamaha FZ1 Fazer ABS
- 2010 Yamaha FZ6
- 2010 Yamaha FZ6R
- 2010 Yamaha FZ8
- 2010 Yamaha Giggle
- 2010 Yamaha Jog R
- 2010 Yamaha Jog RR
- 2010 Yamaha Majesty
- 2010 Yamaha Majesty 400 ABS
- 2010 Yamaha Neos
- 2010 Yamaha Neos 4 Stroke
- 2010 Yamaha PW50
- 2010 Yamaha Road Star S
- 2010 Yamaha Road Star Silverado
- 2010 Yamaha Road Star Silverado S

