2010 Peugeot Satelis 125 RS gallery
2010 Peugeot Satelis 125 RS
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.80 ccm (7.62 cubic inches) | Power: | 15 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 57.0 x 48.9 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 160.0 kg (352.7 pounds) |
| Seat height: | 784 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-14 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.20 litres (3.49 gallons) |
| Color options: | Black, white/black |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter►
Read more...
-
The Korean sports bike Hyosung GT250R
2015-03-23 14:51:34
The Korean made Hyosung GT250R bike is a modern design of sports bike which touched the hearts of all fancy bike lovers.
The bike has a mean look with a nicely chunked body and has a powerful...
Read more...
-
Go the Distance, Go with the Mahindra Duro Scooter Bike
2015-03-24 01:44:48
Mahindra Duro is a four-stroke scooter manufactured in India. The bike has a 125cc, 8 bhp engine that can muscle through tough terrain. This is highly supported
This is highly supported with the engine which kicks off...
Read more...
-
The high performing scooty Innoscooter EM 2500 L
2015-03-23 15:03:25
The scooter by Innoscooter is made colourful enough to attract the passerby. With a colour option of blue and silver, red and black, yellow and black, this bike is merely weighing 85 kg. It has an automatic gearbox...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 NCR Mike Hailwood TT
- 2010 NCR Millona One Shot
- 2010 NCR Millona R
- 2010 NCR Millona S
- 2010 NCR New Blue
- 2010 Neander Turbo Diesel
- 2010 Nipponia Altiva 125
- 2010 Nipponia Arte 125
- 2010 Nipponia Arte 150
- 2010 Nipponia AX 100S
- 2010 Nipponia Ezio 125
- 2010 Nipponia Ezio 50
- 2010 Nipponia Mego 125S
- 2010 Nipponia NB 125E
- 2010 Nipponia Sporty 125
- 2010 Nipponia Sporty 125XX
- 2010 Nipponia Vorrei 125
- 2010 Nipponia Vorrei 150
- 2010 Norton Commando 961 Cafe Racer
- 2010 Norton Commando 961 Sport

