2008 Benelli Tornado Naked Tre 899 gallery
2008 Benelli Tornado Naked Tre 899
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 899.00 ccm (54.86 cubic inches) | Power: | 115,99 |
| Engine type: | In-line three | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 49.2 mm (3.5 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 199.0 kg (438.7 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,443 mm (56.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-;17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-;17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this►
Read more...
-
An incredibly popular Confederate P120 Fighter motorcycle!
2015-03-24 16:16:18
This motorcycle is one of the most "darling child" among bike enthusiasts.
The Confederate P120 Fighter has a torque of 135 lbs and features a V-twin, 160 horsepower engine. Its chassis is made of an air-craft grade...
Read more...
-
Atlas Honda CG 125: A four-stroke, general purpose bike
2015-03-18 17:10:16
The Atlas Honda CG 125 - Millennium Power is designed for general purposes as a standard or naked. The bike is mainly built with touring capabilities for its category. It functions with a single cylinder, four strokes. Though...
Read more...
-
Adly Silver Fox 50, a reliable friend
2015-03-18 15:16:11
For anyone looking for a smaller yet reliable scooter, the Adly Silver Fox 50 is a great buy. This scooter has been manufactured for many years all over the world and is a great beginner scooter for anyone...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Suzuki V-Strom 650 ABS
- 2008 Suzuki VanVan
- 2008 Sym Citycom 300i
- 2008 Sym DD 50
- 2008 Sym Fighter ZR
- 2008 Sym GTS 125
- 2008 Sym GTS 250i
- 2008 Sym HD Evo 125
- 2008 Sym HD Evo 200
- 2008 Sym Jet BasiX 50
- 2008 Sym Jet Euro X 50
- 2008 Sym Jet Red Devil 50
- 2008 Sym Jet SportX 50 R
- 2008 Sym Jet SportX 50 SR
- 2008 Sym Joyride 125
- 2008 Sym Joyride 200
- 2008 Sym Mask 50
- 2008 Sym Megalo 125
- 2008 Sym Mio 100
- 2008 Sym Mio 50

