2008 Yamaha MT-03 gallery
2008 Yamaha MT-03
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40.27 cubic inches) | Power: | 47,33 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 84.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 174.5 kg (384.7 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,525 mm (60.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Riding experience with the Boom Trikes Classic Chopper
2015-03-18 18:18:32
This bike gives a powerful riding experience with its powerful 1584 cc engine. The Boom Trikes Classic Chopper has a 4 stroke engine with four-cylinder boxer. The design is equally admired by women drivers. It can even attain...
Read more...
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against...
Read more...
-
The Comfort Provider Headbanger Foxy Lady
2015-03-21 16:58:09
The bike is a creature of the famous Italian Headbanger bike manufacturers. This bike has the real vintage feel yet the powerful 1850 cc engine. The engine is a V2 four stroke engine with the fuel capacity of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FLHR Road King
-
Harley-Davidson FLSTS Heritage Springer
-
Harley-Davidson Fat Boy Injection
Other motorcycles in 2008
- 2008 Adly Jet 100
- 2008 Adly Jet 50
- 2008 Adly Noble 100
- 2008 Adly Noble 125
- 2008 Adly Noble 50
- 2008 Adly Road Tracer 50
- 2008 Adly Road Tracer 90
- 2008 Adly Silver Fox 100
- 2008 Adly Silver Fox 50
- 2008 Adly Super Sonic 100
- 2008 Adly Super Sonic 125
- 2008 Adly Thunder Bike 100
- 2008 Adly Thunder Bike 125
- 2008 Adly Thunder Bike 50
- 2008 Aeon AE-11 Pulsar 100
- 2008 Aeon AE-12 Pulsar 150
- 2008 Aeon AE-6 Echo
- 2008 Aeon AE-9 Pulsar 125
- 2008 Aeon AM-1 Aero 50
- 2008 Aeon AM-2 Aero 100

