2008 Suzuki GSX 1400 Special Edition gallery
2008 Suzuki GSX 1400 Special Edition
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1401.00 ccm (85.49 cubic inches) | Power: | 99,23 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 81.0 x 65.0 mm (3.2 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 226.0 kg (498.2 pounds) |
| Seat height: | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,520 mm (59.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson Softail Custom
-
Harley-Davidson Sportster 1200 Custom
-
Harley-Davidson Sportster 1200 Sport
Other motorcycles in 2008
- 2008 Macbor XC 512 Pro
- 2008 Macbor XC 512 R 6V
- 2008 Macbor XC 512 Racing
- 2008 Macbor XC 512 S
- 2008 Macbor XC 512 T
- 2008 Macbor XC R 125
- 2008 Megelli 125 m
- 2008 Megelli 125 r
- 2008 Megelli 125 s
- 2008 Mikilon CD125A
- 2008 Mikilon CD125B
- 2008 Mikilon CD125C
- 2008 Mikilon CD250C
- 2008 Mikilon CD250D-1
- 2008 Mikilon CY250A
- 2008 Moto Guzzi 1200 Sport
- 2008 Moto Guzzi 1200 Sport ABS
- 2008 Moto Guzzi Bellagio
- 2008 Moto Guzzi Breva 1100
- 2008 Moto Guzzi Breva 1100 ABS

