2008 Tank Sports Vision 250 R3 gallery
2008 Tank Sports Vision 250 R3
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | 16,6 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 170.1 kg (375.0 pounds) |
| Seat height: | 711 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,524 mm (60.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Color options: | Black, silver, blue, red, black/red |
News
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide►
Read more...
-
WRM 450 MX1 Cross, an endless sort of adrenaline
2015-03-27 16:54:31
Every motorbike driver may confirm the fact that adrenaline, as well as an extreme thirst, are considered to be those two reasons, why a passion to two-wheeled vehicles appeared. But human nature is always in the quest of...
Read more...
-
West Coast Choppers CFL: a handbuilt legend of American style
2015-03-27 16:47:59
Jesse James Workshop under the brand name of West Coast Choppers from California has been building radical and original motorcycles, cars and airplanes. The whole world saw his whimsical creations in the documentary television series "The Garage Monster"....
Read more...
-
Wakan Racing 1640, a classic example of innovative makes
2015-03-27 16:39:46
French Wakan Motorcycles manufacturer presented a new Wakan Racing 1640 motorcycle model several years ago.
The main idea of the designers for theWakan brand was to produce compact light-weighted motorcycles, on a frame which would establish a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Titan Sidewinder Custom Softail Chopper
- 2008 Titan Sidewinder Rubber Mount Chopper
- 2008 Titan Von Zipper Bobber
- 2008 TM racing EN 125
- 2008 TM racing EN 144
- 2008 TM racing EN 250
- 2008 TM racing EN 250 F e.s.
- 2008 TM racing EN 300
- 2008 TM racing EN 450 F e.s.
- 2008 TM racing EN 530 F e.s.
- 2008 TM racing MX 125
- 2008 TM racing MX 144
- 2008 TM racing MX 250
- 2008 TM racing MX 250 F
- 2008 TM racing MX 300
- 2008 TM racing MX 450 F
- 2008 TM racing MX 530 F
- 2008 TM racing MX 85 Junior
- 2008 TM racing SMM 125 Black Dream
- 2008 TM racing SMM 450 F Black Dream e.s.

