2006 UM PowerMax 150 GP1 gallery
2006 UM PowerMax 150 GP1
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9.09 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 62.0 x 49.5 mm (2.4 x 1.9 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 103.9 kg (229.0 pounds) |
| Seat height: | 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,372 mm (54.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.43 litres (1.70 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black, Blue, Orange, Red |
News
-
UM Arrow 150 - an arrow on the road
2015-03-31 12:22:51
The UM Arrow 150 is a two-wheeled scooter, which features a 1-cylinder 4-stroke engine with a displacement of 149 cc.
The scooter includes a one-piece body, as well as the footrest, what allows you to sit comfortably►
Read more...
-
A vintage sense of Puch GS 350 F4T
2015-03-30 18:15:45
The Puch GS 350 F4T is a bike that does not really fall into any specific category. It is a great quality bike for any riders new or old.
The Puch GS 350 F4T has a single...
Read more...
-
A wind of freedom with Pro-One Dominator
2015-03-30 18:10:37
The Pro-One Dominator is a bike that was inspired by race tracks all over the world. It was first produced and sold in 2008, and it is a very sleek custom cruiser.
The custom made Pro-One chopper...
Read more...
-
Praga CD 430, a bike with a romantic name
2015-03-30 18:06:55
Such a romantic name for such a usual bike, as to my mind.
The Praga CD 430 is an Enduro, off road bike that was made and sold all over the world beginning in 2003. It is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Harley-Davidson FXDLI Dyna Low Rider
- 2006 Harley-Davidson FXDWGI Dyna Wide Glide
- 2006 Harley-Davidson FXST Softail Standard
- 2006 Harley-Davidson FXSTB Night Train
- 2006 Harley-Davidson FXSTBI Night Train
- 2006 Harley-Davidson FXSTD Softail Deuce
- 2006 Harley-Davidson FXSTDI Softail Deuce
- 2006 Harley-Davidson FXSTI Softail Standard
- 2006 Harley-Davidson FXSTS Softail Springer
- 2006 Harley-Davidson FXSTSI Softail Springer
- 2006 Harley-Davidson VRSCA V-Rod
- 2006 Harley-Davidson VRSCD Night Rod
- 2006 Harley-Davidson VRSCR Street Rod
- 2006 Harley-Davidson VRSCSE Screamin Eagle V-Rod
- 2006 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom
- 2006 Harley-Davidson XL1200L Sportster 1200 Low
- 2006 Harley-Davidson XL1200R Sportster 1200 Roadster
- 2006 Harley-Davidson XL883 Sportster 883
- 2006 Harley-Davidson XL883C Sportster 883 Custom
- 2006 Harley-Davidson XL883L Sportster 883 Low

