2006 BMW K1200LT gallery
2006 BMW K1200LT
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1171.00 ccm (71.45 cubic inches) | Power: | 113,98 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 70.5 x 75.0 mm (2.8 x 3.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 353.5 kg (779.3 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,637 mm (64.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/70-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 24.00 litres (6.34 gallons) |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
-
A Naked bike of Midual Roadster 900
2015-03-30 02:41:57
The Midual Roadster 900 is considered a naked bike. It was first produced and manufactured in 2000 and is still being sold all over the world right now. Many experienced riders like the "overcooled" look of this bike...
Read more...
-
Metisse Desert Racer by Steve The King McQueen
2015-03-30 02:37:14
The Metisse Desert Racer is one of the most classic looking bikes on the market today. It began to be produced and manufactured in 2012 and is still incredibly popular among veteran riders and even newer riders.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Yamaha FZ6
- 2006 Yamaha FZ6 Fazer ABS
- 2006 Yamaha Jog R
- 2006 Yamaha Jog RR
- 2006 Yamaha Majesty 180
- 2006 Yamaha Majesty 400
- 2006 Yamaha Midnight Warrior
- 2006 Yamaha MT-01
- 2006 Yamaha MT-03
- 2006 Yamaha Neos
- 2006 Yamaha PW50
- 2006 Yamaha PW80
- 2006 Yamaha Road Star
- 2006 Yamaha Road Star Midnight
- 2006 Yamaha Road Star Midnight Silverado
- 2006 Yamaha Road Star Silverado
- 2006 Yamaha Roadliner
- 2006 Yamaha Roadliner Midnight
- 2006 Yamaha Roadliner S
- 2006 Yamaha Royal Star Tour Deluxe

