2006 Ecosse Heretic Ag gallery
2006 Ecosse Heretic Ag
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1868.24 ccm (114.00 cubic inches) | Power: | 167,62 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.6 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 10.3:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 208.7 kg (460.0 pounds) |
| Seat height: | 698 mm (27.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,537 mm (60.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/70-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. 6-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver |
News
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of►
Read more...
-
Vertemati S 501 Supermoto: a real supermotard
2015-03-31 03:42:55
The main priority of the developers of Vertemati always was designing high-speed and multi-function units from the supermotard class. Such as model Vertemati S 501 Supermoto. This model has great potential for racing.
One of the most...
Read more...
-
Vento V-Thunder: Can you hear a thunder on the road?
2015-03-31 03:39:08
During more than ten years, Vento Motorcycles U.S.A. company has been producing high-quality motorcycles. Vento launches scooters, motorcycles, and ATVs.
Their bikes comply the highest quality requirements and are affordable for all groups of customers. All Vento...
Read more...
-
Veli 125 T-2: a middle-class scooter
2015-03-31 03:35:19
The "scooter" term refers to vehicles that are included in a subclass of motorcycles with distinctive design features.
The main purpose of scooter rentals is travel for short distances. According to the purpose, they have special, more...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 MZ Baghira Black Panther
- 2006 MZ Baghira Enduro
- 2006 MZ Baghira Street Moto
- 2006 MZ Mastiff
- 2006 MZ RT 125 Striker
- 2006 MZ SM Gangsta
- 2006 Norton Commando 961 SS Specs
- 2006 Peugeot Elystar 50 Advantage
- 2006 Peugeot Geopolis
- 2006 Peugeot JetForce 50
- 2006 Peugeot Looxor Advantage
- 2006 Peugeot Ludix 50 One
- 2006 Peugeot Ludix 50 Trend
- 2006 Peugeot Satelis 125
- 2006 Peugeot Satelis 125 Compressor
- 2006 Peugeot Satelis 250
- 2006 Peugeot Satelis 500
- 2006 Peugeot Speedfight 2
- 2006 Peugeot TKR 50
- 2006 Peugeot Vivacy 50

