2007 Ecosse Heretic C gallery
2007 Ecosse Heretic C
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1966.57 ccm (120.00 cubic inches) | Power: | 174,33 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 108.0 x 108.0 mm (4.3 x 4.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 208.7 kg (460.0 pounds) |
| Seat height: | 749 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,537 mm (60.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 200/70-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. 6-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Carbon fibre |
News
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of►
Read more...
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike...
Read more...
-
Riding the soulful Borile B500CR
2015-03-18 18:22:08
The bike by Borile came in the year 2010. The lightweight bike, with a body weighing 106 kg in dry condition, gives the bikers their soul company in their tours on roads. With a powerful four-stroke single cylinder engine...
Read more...
-
Atk NX 250: A Time Tested Bike
2015-03-18 17:06:47
The ATK NX 250 is a popular vintage bike. It has started production on 1987 and originals have been a scarce find which makes it a whole lot more expensive than recently built ones. Nevertheless, collectors still consider...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Hartford VR-125H
- 2007 Hartford VR-125Z
- 2007 Hartford VR-200H
- 2007 Hartford VR-200X
- 2007 Hero Honda CBZ X-TREME
- 2007 Hero Honda CD Dawn
- 2007 Hero Honda CD Deluxe
- 2007 Hero Honda Glamour
- 2007 Hero Honda Glamour PGM-FI
- 2007 Hero Honda Hunk
- 2007 Hero Honda Karizma
- 2007 Hero Honda Passion Plus
- 2007 Hero Honda Pleasure
- 2007 Hero Honda Splendor
- 2007 Hero Honda Super Splendor
- 2007 Highland 450 MX
- 2007 Highland 450 SM
- 2007 Highland Allroad
- 2007 Highland Desert Storm
- 2007 Highland Dirt Trac

