2007 Ecosse Heretic gallery
2007 Ecosse Heretic
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1966.57 ccm (120.00 cubic inches) | Power: | 174,33 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 108.0 x 108.0 mm (4.3 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 205.0 kg (452.0 pounds) |
| Seat height: | 698 mm (27.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,537 mm (60.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/70-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. 6-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Any color |
News
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of►
Read more...
-
The customized Izuka C150
2015-03-23 15:38:00
This bike is a model of the year 2008 by the Mexican bike manufacturers Izuka. This bike carries a 149 cc single-cylinder four-stroke engine with air cooling system. The body weighs about 140 kg when dry. The Izuka...
Read more...
-
Lehman Trikes Crossbow redefining the concept of luxury touring trike
2015-03-23 22:10:39
If you are looking for a luxury trike which is a real attention getter for you, then you can go for the Lehman Trikes Crossbow. It is a trike that is indeed a real crowd pleaser and has...
Read more...
-
Riding experience with the Boom Trikes Classic Chopper
2015-03-18 18:18:32
This bike gives a powerful riding experience with its powerful 1584 cc engine. The Boom Trikes Classic Chopper has a 4 stroke engine with four-cylinder boxer. The design is equally admired by women drivers. It can even attain...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Triumph Rocket III
- 2007 Triumph Rocket III Classic
- 2007 Triumph Rocket III Classic Tourer
- 2007 Triumph Scrambler
- 2007 Triumph Speed Triple
- 2007 Triumph Speedmaster
- 2007 Triumph Sprint ST
- 2007 Triumph Thruxton
- 2007 Triumph Tiger
- 2007 TVS Apache 150
- 2007 TVS Centra 100
- 2007 TVS Fiero FX
- 2007 TVS Scooty
- 2007 TVS Scooty PEP
- 2007 TVS Scooty PEP Plus
- 2007 TVS Star City100
- 2007 TVS Star Sports
- 2007 TVS Victor Edge
- 2007 TVS Victor GLX 125
- 2007 TVS Victor GX

