2006 Ecosse Heretic C gallery
2006 Ecosse Heretic C
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | 140,8 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 98.4 x 108.0 mm (3.9 x 4.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.6:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 208.7 kg (460.0 pounds) |
| Seat height: | 749 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,537 mm (60.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 200/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Clear-coated carbon fiber with |
News
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of►
Read more...
-
Vmoto Briza: the Australian player on the moto market
2015-03-31 04:03:36
The Vmoto company is an Australian manufacturer of motorcycles from Perth. Its production facilities are located in China. Today Vmoto company says about the expansion of its production, which is related
Today Vmoto company says about the...
Read more...
-
Viper Diablo, stunning and powerful
2015-03-31 03:59:58
Viper is a well-known Chinese brand, which produced motorcycles, mopeds, scooters, ATVs. It includes a range of high-tech enterprises in China.
No matter whether it is a motorcycle, ATV or scooter from VIPER, the whole number of...
Read more...
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Honda Shadow VLX Deluxe
- 2006 Honda Silver Wing
- 2006 Honda Silver Wing ABS
- 2006 Honda Smart Dio Z4
- 2006 Honda Super Cub 50
- 2006 Honda Today
- 2006 Honda V-Twin Magna
- 2006 Honda Varadero 125
- 2006 Honda VFR
- 2006 Honda VFR800 Interceptor
- 2006 Honda VFR800 Interceptor ABS
- 2006 Honda VT750C4 Shadow
- 2006 Honda VTR1000F FireStorm
- 2006 Honda VTR1000SP-2
- 2006 Honda VTX1300
- 2006 Honda VTX1300R
- 2006 Honda VTX1300S
- 2006 Honda VTX1800 Performance Cruiser
- 2006 Honda VTX1800 Retro Cruiser
- 2006 Honda VTX1800 Sport Cruiser

