2007 Benelli Tornado Naked Tre 1130 gallery
2007 Benelli Tornado Naked Tre 1130
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1130.00 ccm (68.95 cubic inches) | Power: | 135,44 |
| Engine type: | In-line three | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 62.0 mm (3.5 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 199.0 kg (438.7 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,419 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Front brakes: | Double disc. Bremo |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
News
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this►
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
-
Rhino Hunter R wins all the trophies!
2015-03-30 21:23:46
The Rhino Hunter R (where R means Rigid) is considered to be a custom cruiser from 2007. It was produced and sold all over the world, but is deeply rooted in the USA traditional custom cruisers and qualifies...
Read more...
-
Smart and sporty Ravi Piaggio Storm 125
2015-03-30 21:15:16
The Ravi Piaggio Storm 125 is a sport bike from 2008 and it is a smart well-designed bike for new learners. It takes practically no efforts to handle and drive and it has a powerful engine and manageable...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Yamaha BWs Naked
- 2007 Yamaha BWs Next Generation
- 2007 Yamaha C3
- 2007 Yamaha Crux
- 2007 Yamaha Cygnus X
- 2007 Yamaha DT 125 RE
- 2007 Yamaha DT 125 X
- 2007 Yamaha DT 50 R
- 2007 Yamaha DT 50 X
- 2007 Yamaha FJR 1300 A
- 2007 Yamaha FJR 1300 AE
- 2007 Yamaha FJR 1300 AS
- 2007 Yamaha FZ1
- 2007 Yamaha FZ1 Fazer
- 2007 Yamaha FZ1 Fazer ABS
- 2007 Yamaha FZ6
- 2007 Yamaha FZ6 ABS
- 2007 Yamaha FZ6 Fazer
- 2007 Yamaha FZ6 Fazer ABS
- 2007 Yamaha FZ6 Fazer S2

