2007 Yamaha Virago 250 gallery
2007 Yamaha Virago 250
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 49.0 x 66.0 mm (1.9 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 137.0 kg (302.0 pounds) |
| Seat height: | 686 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,491 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-V18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.46 litres (2.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black Cherry |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty...
Read more...
-
Donghai SM 750 - one of the best touring bikes in the class
2015-03-25 21:53:04
The Donghai SM 750 is a bike that has been considered a very classic model. Made in the late 1980’s, these bikes are very popular among collectors and riders of all ages.
They are defined as touring-class...
Read more...
-
One of the most popular classic bikes of the world, Dnepr MT 10 (with sidecar)
2015-03-25 21:31:20
Made by the Dnepr Company, the Dnepr MT 10 was made in the late 1990’s and is still considered one of the classic bikes of today.
The Dnepr MT 10 has become very popular among riders and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Piaggio Fly 125
- 2007 Piaggio Fly 50 2T
- 2007 Piaggio Liberty 125 4 Stroke
- 2007 Piaggio Liberty Catalyzed
- 2007 Piaggio Liberty S 125
- 2007 Piaggio Liberty S 50
- 2007 Piaggio NRG Power DD
- 2007 Piaggio NRG Power DT
- 2007 Piaggio Typhoon 50
- 2007 Piaggio X8 125
- 2007 Piaggio X8 125 Street
- 2007 Piaggio X8 250
- 2007 Piaggio X8 400
- 2007 Piaggio X9 Evolution 125
- 2007 Piaggio X9 Evolution 250
- 2007 Piaggio X9 Evolution 500
- 2007 Piaggio Zip 50
- 2007 Piaggio Zip SP
- 2007 Polini 910 Carena S H2O
- 2007 Polini 910 GP4 Air Junior

