2007 Kawasaki Z1000 ABS gallery
2007 Kawasaki Z1000 ABS
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 953.00 ccm (58.15 cubic inches) | Power: | 123,37 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 77.2 x 50.9 mm (3.0 x 2.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 205.0 kg (451.9 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,455 mm (57.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-17 |
| Front brakes: | Double disc. Dual semi-floating 300 mm petal discs |
| Rear brakes: | Single disc. Single 250 mm petal disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.50 litres (4.89 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors...
Read more...
-
Hunt the City with the Giantco Hunter City 125
2015-03-27 23:05:01
The Giantco Hunter City 125 is a great sports bike from 2010 and there are still versions of it being made today in China. It is a great bike to ride on the sports track, on dirt tracks,...
Read more...
-
Ghezzi-Brian Supertwin 1100 - cool to look, cool to handle
2015-03-27 22:09:27
The Ghezzi-Brian Supertwin 1100 is a very sporty muscular bike from 2011 that is still in production and manufacturing today.
With its very trendy and sporty look, it has become incredibly popular with the younger riders and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Tank Sports Racer 150 Deluxe
- 2007 Tank Sports Racer 150 DS
- 2007 Tank Sports Sporty 150
- 2007 Tank Sports Sporty 150 Deluxe
- 2007 Tank Sports Sporty 150 Euro
- 2007 Tank Sports Sporty 50
- 2007 Tank Sports TKX 110
- 2007 Tank Sports TKX 200
- 2007 Tank Sports Topline Khaos
- 2007 Tank Sports Touring 150 Deluxe
- 2007 Tank Sports Touring 150 Executive
- 2007 Tank Sports Touring 150 Special
- 2007 Tank Sports Touring 250 Deluxe
- 2007 Tank Sports Trail TKX 110
- 2007 Tank Sports Urban 50
- 2007 Tank Sports Viaggio 150
- 2007 Tank Sports Viaggio 50
- 2007 Tank Sports Vision R1
- 2007 Tank Sports Vision R3
- 2007 TGB 101R

