2007 Kawasaki ZZR1400 ABS gallery
2007 Kawasaki ZZR1400 ABS
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1352.00 ccm (82.50 cubic inches) | Power: | 187,74 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 84.0 x 61.0 mm (3.3 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 218.0 kg (480.6 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,460 mm (57.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-17 |
| Front brakes: | Double disc. Dual semi-floating 310 mm petal discs, dual semi-floating 310 mm petal discs |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Metallic Ocean Blue, Metallic Diablo Black |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Znen ZN 125-21, a perfect bike for active touring
2015-03-27 16:12:53
This cute bike keeps attention with its design in retro style and in a strange way will remind you someone else. And no wonder, because Znen ZN 125-21 is externally very similar to the Honda Joker, as it...
Read more...
-
Feel the Spirit of Sport with Zest Balanco 125 Sport Spirit
2015-03-27 16:05:01
Zest Balanco 125 Sport Spirit belongs to the category of powerful sports bikes. This is quite a dangerous vehicle, especially when a rider has any experience in it.
This machine is also stuffed with all kinds of...
Read more...
-
Zero Engineering Type 5 Evo: exclusive custom style
2015-03-27 15:44:33
Zero Engineering has established itself as one of the best companies engaged in the manufacture of exclusive custom bikes. The company built its reputation on old school aesthetic traditions and impeccable quality of materials and work, and to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 KTM 85 SX 17/14
- 2007 KTM 85 SX 19/16
- 2007 KTM 950 Super Enduro R
- 2007 KTM 950 Supermoto
- 2007 KTM 990 Adventure
- 2007 KTM 990 Adventure S
- 2007 KTM 990 Super Duke
- 2007 Kymco Activ 110
- 2007 Kymco Agility 50
- 2007 Kymco Bet and Win 125
- 2007 Kymco Bet and Win 150
- 2007 Kymco Bet and Win 250
- 2007 Kymco Bet and Win 50
- 2007 Kymco Caro 100
- 2007 Kymco Cruiser
- 2007 Kymco Dink / Yager 125
- 2007 Kymco Dink / Yager 150
- 2007 Kymco Dink 200
- 2007 Kymco Dink L/C
- 2007 Kymco Dink (Yager) 50 A/C

