2007 Gilera Runner SP 50 gallery
2007 Gilera Runner SP 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.30 ccm (3.01 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.3 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 89.0 kg (196.2 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,290 mm (50.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors►
Read more...
-
The elegant ride on Johnny Pag Spyder 300
2015-03-23 16:02:23
This highly powered machine was manufactured in the year 2007. The motorbike is powered with a 300 cc twin cylinder four stroke engine. The engine of Johnny Pag Spyder 300 has a liquid cooling system with 5 speed...
Read more...
-
Azel GS 250 Acing Arenas
2015-03-18 17:21:58
Azel GS 250I is a popular sports bike since it was generally made just very recently and had innovative technologies applied for its first production. The vehicle was first manufactured in 2008 and has undergone a couple of...
Read more...
-
Help Save Earth with Avon E-Mate
2015-03-18 17:17:41
Avon E-Mate is a scooter bike manufactured by India's largest bicycle exporter which is Avon Cycles. The motorcycle is tagged environmental friendly. It is electric powered with an automatic gearbox. Nevertheless, it could run up to 24.0 km/h...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 MBK Skyliner 125
- 2007 MBK Stunt
- 2007 MBK X-Limit Enduro
- 2007 MBK X-Limit SM
- 2007 MBK X-Power
- 2007 Moto Guzzi 1200 Sport
- 2007 Moto Guzzi 1200 Sport ABS
- 2007 Moto Guzzi 940 Custom
- 2007 Moto Guzzi Breva 750
- 2007 Moto Guzzi Breva 850
- 2007 Moto Guzzi Breva V 1100
- 2007 Moto Guzzi California Classic
- 2007 Moto Guzzi California Touring
- 2007 Moto Guzzi California Vintage 1100
- 2007 Moto Guzzi Griso 1100
- 2007 Moto Guzzi Griso 850
- 2007 Moto Guzzi MGS-01 Corsa
- 2007 Moto Guzzi Moto Guzzi Griso 1200 8v
- 2007 Moto Guzzi Nevada 750 Touring
- 2007 Moto Guzzi Nevada Classic 750

