2007 Yamaha XT 125 R gallery
2007 Yamaha XT 125 R
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 9,78 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 118.0 kg (260.1 pounds) |
| Seat height: | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,335 mm (52.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
A sporty guy of Terra Modena 198
2015-03-31 02:55:13
Sports bikes as a kind of vehicles are worth of special attention. Thanking to them the passion to ride a motorcycle at high speed transformed into racing as kind of sport.
Since then manufacturers began to produce...
Read more...
-
Tauris Avenida 125 4T: a good example of urban scooter
2015-03-31 02:50:31
Scooters have been using as a result of the motorcycle development for solving problems peculiar to their elder brothers.
A typical city scooter consists of components such as an automatic clutch, automatic transmission (CVT), the block of...
Read more...
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 VOR MX 450 Motocross
- 2007 VOR MX 530 Motocross
- 2007 VOR SM-E 450 Supermotard
- 2007 VOR SM-E 530 Supermotard
- 2007 VOR SM-RC 450 Supermotard
- 2007 VOR SM-RC 570 Supermotard
- 2007 Vyrus 984 C3 V2
- 2007 Vyrus 985 C3 V4
- 2007 Wakan Racing 1640
- 2007 Wakan Road 1640
- 2007 Yamaha Aerox R
- 2007 Yamaha Aerox R Special Version
- 2007 Yamaha Aerox Race Replica
- 2007 Yamaha AG 100
- 2007 Yamaha AG 200 E
- 2007 Yamaha Black Max
- 2007 Yamaha Black Max ABS
- 2007 Yamaha BWs
- 2007 Yamaha BWs 12 inch
- 2007 Yamaha BWs Naked

