2007 Yamaha V Star Classic gallery
2007 Yamaha V Star Classic
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 655.52 ccm (40.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 81.0 x 63.0 mm (3.2 x 2.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 229.1 kg (505.0 pounds) |
| Seat height: | 711 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,626 mm (64.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.89 litres (4.20 gallons) |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Nipponia Altiva 125 saves your money
2015-03-30 16:10:51
If we could characterize this Nipponia Altiva 125 in two words only, it would be ergonomic and economical. And it is enough to know everything about this scooter.
The Nipponia Altiva 125 is a scooter from 2009. It handles...
Read more...
-
Some special traits of Neander Turbo Diesel 1400
2015-03-30 16:07:18
The Neander Turbo Diesel 1400 is a bike from 2012. It is a custom cruiser that is incredibly light for a larger bike.
The Neander Turbo Diesel 1400 has a four-stroke, twin cylinder Diesel engine. It has...
Read more...
-
NCR 848 boosts the power
2015-03-30 16:03:58
The NCR 848 is a powerful and sexy sports bike. It is incredibly trendy and was made and produced in 2011.
It has a V2, four-stroke engine and an electric starter. It has a chain transmission and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Honda VFR800 Interceptor ABS
- 2007 Honda VT125C Shadow
- 2007 Honda VTX1300C
- 2007 Honda VTX1300R
- 2007 Honda VTX1300S
- 2007 Honda VTX1800C
- 2007 Honda VTX1800F
- 2007 Honda VTX1800N
- 2007 Honda VTX1800R
- 2007 Honda VTX1800T
- 2007 Honda XL1000V ABS Varadero
- 2007 Honda XL1000V Varadero
- 2007 Honda XL125V Varadero
- 2007 Honda XL650V Transalp
- 2007 Honda XR 125
- 2007 Honda XR650L
- 2007 Honda XR650R
- 2007 Honda Zoomer
- 2007 Husaberg FE 450 E
- 2007 Husaberg FE 550 E

