2006 Yamaha Stratoliner S gallery
2006 Yamaha Stratoliner S
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1851.85 ccm (113.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 118.0 mm (3.9 x 4.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 343.8 kg (758.0 pounds) |
| Seat height: | 734 mm (28.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,715 mm (67.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-18 |
| Rear tyre dimensions: | 190/60-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
A vintage Garelli XR 125 Tiger off-roader
2015-03-27 20:11:52
The Garelli XR 125 Tiger is a bike that was produced and manufactured in 1985. This bike was one of the most popular off roading and Enduro bike of its time.
There are still plenty of vintage...
Read more...
-
WRM 450 MX1 Cross, an endless sort of adrenaline
2015-03-27 16:54:31
Every motorbike driver may confirm the fact that adrenaline, as well as an extreme thirst, are considered to be those two reasons, why a passion to two-wheeled vehicles appeared. But human nature is always in the quest of...
Read more...
-
West Coast Choppers CFL: a handbuilt legend of American style
2015-03-27 16:47:59
Jesse James Workshop under the brand name of West Coast Choppers from California has been building radical and original motorcycles, cars and airplanes. The whole world saw his whimsical creations in the documentary television series "The Garage Monster"....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Moto Guzzi California EV Touring
- 2006 Moto Guzzi California Stone
- 2006 Moto Guzzi California Stone Touring
- 2006 Moto Guzzi California Titanium
- 2006 Moto Guzzi California Vintage
- 2006 Moto Guzzi Griso
- 2006 Moto Guzzi LeMans Nero Corsa
- 2006 Moto Guzzi MGS-01 Corsa
- 2006 Moto Guzzi Nevada Classic 750 IE
- 2006 Moto Guzzi Norge 1200
- 2006 Moto Guzzi V11 Ballabio
- 2006 Moto Guzzi V11 Cafe Sport
- 2006 Moto Guzzi V11 Copa Italia
- 2006 Moto Guzzi V11 Le Mans
- 2006 Moto Guzzi V11 Naked
- 2006 Moto Morini 9 1/2
- 2006 Moto Morini Corsaro 1200
- 2006 Motobi Zinzani 250 6 Tiranti
- 2006 Motorhispania Arena 125 Enduro
- 2006 Motorhispania Arena 125 Pro Racing Supermotard

