2005 Husaberg FS 450 c gallery
2005 Husaberg FS 450 c
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.00 ccm (27.40 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 57.2 mm (3.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 110.0 kg (242.5 pounds) |
| Seat height: | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-17 |
| Rear tyre dimensions: | 150/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Yellow/blue |
News
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross►
Read more...
-
Feel the Spirit of Sport with Zest Balanco 125 Sport Spirit
2015-03-27 16:05:01
Zest Balanco 125 Sport Spirit belongs to the category of powerful sports bikes. This is quite a dangerous vehicle, especially when a rider has any experience in it.
This machine is also stuffed with all kinds of...
Read more...
-
Zero Engineering Type 5 Evo: exclusive custom style
2015-03-27 15:44:33
Zero Engineering has established itself as one of the best companies engaged in the manufacture of exclusive custom bikes. The company built its reputation on old school aesthetic traditions and impeccable quality of materials and work, and to...
Read more...
-
The choice of the future: YObykes Electron ER
2015-03-27 15:24:05
The future will come with electric vehicles, but what to choose: an electric bicycle or electric scooter? YObykes Electron ER is the answer!
In recent years, almost all countries of the world began an electric hype, and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Ducati Multistrada 1000 DS
- 2005 Ducati Multistrada 1000S DS
- 2005 Ducati Multistrada 620
- 2005 Ducati Multistrada 620 Dark
- 2005 Ducati ST3
- 2005 Ducati ST4S
- 2005 Ducati ST4S ABS
- 2005 Ducati Supersport 1000 DS
- 2005 Enfield Thunderbird A350E
- 2005 Factory Bike Desert SM250
- 2005 Factory Bike Desert YR250
- 2005 Factory Bike Mini Desert YR14
- 2005 Factory Bike Minidesert RC14
- 2005 Factory Bike Phantom R12 Agua
- 2005 Factory Bike Phantom R14 Agua
- 2005 GAS GAS 125 PRO
- 2005 GAS GAS 200 PRO
- 2005 GAS GAS 280 PRO
- 2005 GAS GAS 300 PRO
- 2005 Genuine Scooter Stella

