2003 Husaberg FC 550 / 6 gallery
2003 Husaberg FC 550 / 6
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 555.00 ccm (33.87 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 70.7 mm (3.9 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 103.9 kg (229.1 pounds) |
| Seat height: | 930 mm (36.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/100-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
News
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross►
Read more...
-
Leonhardt Gunbus 410, the biggest moto in the world
2015-03-23 22:31:03
The world’s biggest motorcycle in production is considered to be Leonhardt Gunbus 410, and it has been now known around the globe.
It is made by the German manufacturer Leonhardt. If you measure the motorcycle, you will...
Read more...
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike...
Read more...
-
Riding the soulful Borile B500CR
2015-03-18 18:22:08
The bike by Borile came in the year 2010. The lightweight bike, with a body weighing 106 kg in dry condition, gives the bikers their soul company in their tours on roads. With a powerful four-stroke single cylinder engine...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson Ultra Classic Electra Glide
-
Harley-Davidson XLH Sportster 883 Hugger
-
Harley-Davidson FXST 1340 Softail (reduced effect)
Other motorcycles in 2003
- 2003 Ural Red Star
- 2003 Ural Wolf 750
- 2003 Victory Classic Cruiser
- 2003 Victory Touring Cruiser
- 2003 Victory Vegas
- 2003 Yamaha BT 1100 Bulldog
- 2003 Yamaha DT 125
- 2003 Yamaha FZS 1000 Fazer
- 2003 Yamaha FZS 600 Fazer
- 2003 Yamaha Majesty 125
- 2003 Yamaha TDM 900
- 2003 Yamaha TT 600 RE
- 2003 Yamaha TT-R 225
- 2003 Yamaha TW 125
- 2003 Yamaha TZR 50
- 2003 Yamaha VMX 1200 V-Max
- 2003 Yamaha XJ 600 N Diversion
- 2003 Yamaha XJ 600 S Diversion
- 2003 Yamaha XJ 900 S Diversion
- 2003 Yamaha XJR 1300

