2003 Buell Lightning XB9S gallery
2003 Buell Lightning XB9S
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 984.00 ccm (60.04 cubic inches) | Power: | 92 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.9 x 79.4 mm (3.5 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 175.0 kg (385.8 pounds) |
| Seat height: | 765 mm (30.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,321 mm (52.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Color options: | Midnight Black, Sunfire Yellow |
News
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson►
Read more...
-
TVS SCOOTY - an attractive and fun scooter from TVS Motor
2015-03-31 03:23:28
TVS Motor Company Limited is one from the largest manufacturer of motor vehicles in India and it takes place in the top ten world producers.
TVS Motor Company has got a world award, which is a symbol...
Read more...
-
Travertson V-REX: a fantastic vehicle on the road
2015-03-31 03:20:02
Being similar to the alien from fiction movies, the amazing Travertson V-REX is all you need if you like to get a lot of attention.
Initially, the V-REX was created by mechanic-futurist Tim Cameron only in three...
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 Motorhispania Furia Cross
- 2003 Motorhispania Furia SM
- 2003 Motorhispania RX 50 Racing
- 2003 MV Agusta F4 Agostini
- 2003 MV Agusta F4 Brutale S
- 2003 MV Agusta F4 Brutale Serie Oro
- 2003 MV Agusta F4 S 750 1+1 EVO 3
- 2003 MV Agusta F4 S 750 EVO 3
- 2003 MV Agusta F4 SPR
- 2003 MZ 1000 S
- 2003 MZ 660 Baghira Street Moto
- 2003 MZ 660 Mastiff
- 2003 MZ RT 125
- 2003 MZ SM 125
- 2003 MZ SX 125
- 2003 Peugeot Speedfight 2 100 WRC
- 2003 Peugeot XP 6 S Supermotard
- 2003 Peugeot XP 6 S Trail
- 2003 Peugeot XR 6 Sport
- 2003 Praga CD 430

