2004 Husaberg FC 450 gallery
2004 Husaberg FC 450
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.25 ccm (27.41 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 57.2 mm (3.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 103.0 kg (227.1 pounds) |
| Seat height: | 930 mm (36.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/100-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Color options: | Blue/yellow |
News
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross►
Read more...
-
Alfer VR 250, a Spanish off-roader
2015-03-18 15:39:26
The Alfer VR 250 is made by a Spanish manufacturer and is considered one of the best off-road, dirt bikes on the market right now. It is very popular among new riders due to the easy control that...
Read more...
-
Fallen in Love with Boss Hoss BHC-3 ZZ4
2015-03-18 18:26:59
If you have fallen in love with the handsome hunks of the kingdom of biking, then this isn't rocket science that you will not be able to ignore the charm of Boss Hoss BHC-3 ZZ4. This bike is...
Read more...
-
American Eagle Raptor beats the limits
2015-03-18 16:23:25
One of the most frenzied motorcycles on the market is the American Eagle Raptor. It has been featured on many different motorcycle television shows and is very popular among collectors and riders alike.
The American Eagle Raptor...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Beta Eikon 4T 125
- 2004 Beta Eikon 4T 150
- 2004 Beta Eikon Team 50
- 2004 Beta Euro 350 Cruiser
- 2004 Beta Jonathan 350 Cruiser
- 2004 Beta Minitrial
- 2004 Beta Motard 4.0
- 2004 Beta Rev 3
- 2004 Beta Rev 50
- 2004 Beta Rev 80
- 2004 Beta RR Enduro 50
- 2004 Beta RR Enduro 50 Alu
- 2004 Beta RR Motard 50
- 2004 Beta RR Motard 50 Alu
- 2004 BMW F650CS
- 2004 BMW F650CS Scarver
- 2004 BMW F650GS Dakar
- 2004 BMW K1200GT
- 2004 BMW K1200LT
- 2004 BMW K1200RS

