2004 Suzuki Savage 650 gallery
2004 Suzuki Savage 650
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 652.00 ccm (39.79 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 94.0 x 94.0 mm (3.7 x 3.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 160.0 kg (352.7 pounds) |
| Seat height: | 700 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,480 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-H19 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-H15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.50 litres (2.77 gallons) |
| Color options: | Purple, Silver |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Experiencing speed run with Jinlun JL 125-9
2015-03-23 15:57:53
This bike was manufactured by the Chinese Jinlun makers. The Jinlun JL 125-9 is a 124 cc twin type engine with a chain driven transmission at the rear tyre.
The bike is considered to be as a...
Read more...
-
The Bajaj Avenger Lives On
2015-03-18 17:26:18
The Bajaj Avenger's first release was 2006. It is manufactured a company in India. That was far enough, and far more alterations and refinement were done to the bike.
It is manufactured in black, blue and red....
Read more...
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Husqvarna SM 570 R
- 2004 Husqvarna SM 610 S
- 2004 Husqvarna SMR 630
- 2004 Husqvarna TC 250
- 2004 Husqvarna TC 450
- 2004 Husqvarna TE 450
- 2004 Husqvarna TE 570
- 2004 Husqvarna TE 610 E
- 2004 Husqvarna WR 125
- 2004 Husqvarna WR 250
- 2004 Husqvarna WRE 125
- 2004 Hyosung GA 125 F Cruiser II
- 2004 Hyosung GF 125 Speed
- 2004 Hyosung GT 125 Comet
- 2004 Hyosung GT 250 Comet
- 2004 Hyosung GT 650 Comet
- 2004 Hyosung GV 1000 Cruiser
- 2004 Hyosung GV 125 Cruiser
- 2004 Hyosung GV 250 Cruiser
- 2004 Hyosung GV 650 Cruiser

