2004 Victory Kingpin gallery
2004 Victory Kingpin
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1507.00 ccm (91.96 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 97.0 x 102.0 mm (3.8 x 4.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 290.0 kg (639.3 pounds) |
| Seat height: | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,690 mm (66.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-B18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Riding the Highland 950 V2 Outback Adventure
2015-03-21 17:13:31
This Enduro machine was brought into existence by the Highland Motors in the year 1999 and then reintroduced with relevant changes. The first one was the carburettor model. Later on this bike saw a lot of changes.
...
Read more...
-
A street legal Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber bike
2015-03-23 17:15:53
If you are looking for a bike that is street legal in both Europe and USA, then you should go for the Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber. From now onwards this bike would be sold as a fully...
Read more...
-
Extremely rare Lambretta Due 50
2015-03-23 17:55:05
It is indeed extremely rare to find such features in any 50 cc scooter that you can find in the Lambretta Due 50. These features make the scooter special for each owner who wants to own something that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Honda Elite 80
- 2004 Honda GL1800 Gold Wing
- 2004 Honda GL1800 Gold Wing ABS
- 2004 Honda Helix
- 2004 Honda Metropolitan
- 2004 Honda Metropolitan II
- 2004 Honda NSR50R
- 2004 Honda RC51 / RTV1000R
- 2004 Honda Reflex
- 2004 Honda Reflex ABS
- 2004 Honda Ruckus
- 2004 Honda Shadow Sabre
- 2004 Honda Shadow Spirit
- 2004 Honda Silver Wing
- 2004 Honda Silver Wing ABS
- 2004 Honda ST1300
- 2004 Honda ST1300 ABS
- 2004 Honda Valkyrie
- 2004 Honda Valkyrie Rune
- 2004 Honda VF750 Magna

