2008 Victory Kingpin 8 Ball gallery
2008 Victory Kingpin 8 Ball
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 102.0 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 303.9 kg (670.0 pounds) |
| Seat height: | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,666 mm (65.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-B18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-B18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Color options: | Solid Black with 8 Ball decal |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Spain sightseeings: Corrida or Motorhispania Furia Cross?
2015-03-30 14:49:14
Being reliable and light-weighted, Motorhispania Furia Cross is appreciated by these traits.
It was first made and sold in Spain in 2012. It is an Enduro and off-roading bike and has amazing handling. It has a single...
Read more...
-
an Italian Passion of Motom Dolcevita
2015-03-30 14:42:45
The Motom Dolcevita is an Italian scooter with which one can fully express all the passion to riding and love of life.
It was produced and manufactured in 2010. Dolcevita has a single cylinder, four-stroke engine and...
Read more...
-
Motolevo 125 wins over enthusiasts!
2015-03-30 14:36:23
The Motolevo 125 was first produced and manufactured in 2000, and immediately won over the bike enthusiasts.
It is a very popular classic bike among veteran and younger riders. It handles very well and is easy to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 MZ 125 SM Blizzard
- 2008 MZ 125 SM Elegance
- 2008 MZ 125 SX Camouflage
- 2008 MZ Charly
- 2008 MZ RT-Striker 125
- 2008 Neander Turbo Diesel 1400
- 2008 Norton Commando 961 SS
- 2008 Orion A30E125M
- 2008 Orion AGB-21
- 2008 Orion AGB-21F
- 2008 Orion AGB-27
- 2008 Orion AGB-28
- 2008 Orion AGB-29
- 2008 Orion AGB-30A
- 2008 Orion AGB-31
- 2008 Orion AGB-33
- 2008 Orion AGB-34
- 2008 Orion AGB-35A
- 2008 Orion APL50QL
- 2008 Peraves Ecomobile

