2014 Victory Judge gallery
2014 Victory Judge
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1737.14 ccm (106.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 299.4 kg (660.0 pounds) |
| Seat height: | 658 mm (25.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,646 mm (64.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-B16 |
| Rear tyre dimensions: | 140/90-B16 |
| Front brakes: | Single disc. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. Floating disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gloss Black |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
A retro-designed Kumpan 1954 scooter
2015-03-23 17:44:23
Are you interested in getting a scooter that is a nice combination of modern technologies with elegant designs of the yesteryear scooters? Then you have to stop for the Kumpan 1954.
This scooter has got everything that...
Read more...
-
A cool Aeon AX-50 tuning
2015-03-18 15:23:36
Scooter manufacturer Aeon made this AX-50 scooter from 2008 and still continue to make and sell these models. This scooter is perfect for any rider new or experienced. The Aeon AX-50 is considered to be a pocket bike...
Read more...
-
Riding the power Linhai Main Street 260
2015-03-23 22:43:32
The Linhai Main Street 260 is a Yamaha make with a powerful 249 cc engine. Further, this engine is a single cylinder four stroke one which gives a high performing efficiency to the scooter.
The engine is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Ducati Hypermotard SP
- 2014 Ducati Hyperstrada
- 2014 Ducati Monster 1200
- 2014 Ducati Monster 1200 S
- 2014 Ducati Monster 696
- 2014 Ducati Monster 795
- 2014 Ducati Monster 796
- 2014 Ducati Monster 796 Corse Stripe
- 2014 Ducati Multistrada 1200
- 2014 Ducati Multistrada 1200 S Granturismo
- 2014 Ducati Multistrada 1200 S Pikes Peak
- 2014 Ducati Multistrada 1200 S Touring
- 2014 Ducati Streetfighter 848
- 2014 Ducati Superleggera 1199
- 2014 Evolve Helium XR
- 2014 Evolve Lithium
- 2014 Evolve Neon XR
- 2014 Evolve Titanium XR
- 2014 Evolve Zinc XR
- 2014 Exile Cycles Bullfighter

