2014 Ducati Diavel gallery
2014 Ducati Diavel
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1198.40 ccm (73.13 cubic inches) | Power: | 162.00 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 106.0 x 67.9 mm (4.2 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 210.0 kg (463.0 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,590 mm (62.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 240/45-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. Floating disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/white, blue/white |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Can-Am MX6 400: A wonderful crossover bike
2015-03-18 21:45:34
In the year 1980 the Can-Am MX6 400 bike came into existence, and it is still going strong. There is no shortage of popularity for this bike in the market. You would often find bike enthusiasts riding the...
Read more...
-
Cagiva Mito 125: An unrestricted wonder
2015-03-18 21:19:17
Cagiva Mito 125 is an object of desire for both those who love to ride a motorcycle and those who are learning to ride a motorcycle. The handling is wonderful and comes with a slick gearbox, good braking...
Read more...
-
CMC DeLuxe makes your riding really Deluxe!
2015-03-18 23:13:41
The CMC DeLuxe is a scooter vehicle known for its impressive features. The vehicle is easy to ride and brings an amazing feeling while on the way. The popularity has increased a lot since it was produced. The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson 883 Roadster
-
Harley-Davidson FLHTCUSE6 CVO Ultra Classic Electra Glide
-
Harley-Davidson FLTRU Road Glide Ultra
Other motorcycles in 2014
- 2014 Triumph Rocket III Touring
- 2014 Triumph Scrambler
- 2014 Triumph Speed Triple ABS
- 2014 Triumph Speed Triple R ABS
- 2014 Triumph Speedmaster
- 2014 Triumph Sprint GT
- 2014 Triumph Street Triple ABS
- 2014 Triumph Street Triple R ABS
- 2014 Triumph Thruxton
- 2014 Triumph Thunderbird
- 2014 Triumph Thunderbird Commander
- 2014 Triumph Thunderbird LT
- 2014 Triumph Thunderbird Storm
- 2014 Triumph Tiger 800 ABS
- 2014 Triumph Tiger 800 XC
- 2014 Triumph Tiger 800 XC SE
- 2014 Triumph Tiger Explorer
- 2014 Triumph Tiger Explorer XC
- 2014 Triumph Tiger Sport
- 2014 Triumph Trophy

