2014 Ducati Hypermotard gallery
2014 Ducati Hypermotard
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 821.10 ccm (50.10 cubic inches) | Power: | 110.00 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 67.5 mm (3.5 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 175.0 kg (385.8 pounds) |
| Seat height: | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, black stealth |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Ural M-63 - from the range of heavy bikes
2015-03-31 12:17:22
The Ural M-63 belongs to heavy class motorcycles. This motorcycle was launched on the motorcycle Orbitsc factory.
The first bike was made at the factory in 1964. The Ural M-63 replaced the motorcycle Ural M-62. The main...
Read more...
-
Vyrus 984 C3 V2: a technical attempt to reach a miracle
2015-03-31 12:03:47
Vyrus 984 C3 V2 is a piece of artful work of David Rodrigo, the genius designer. Considering to be a king of techno design, Rodrigo embodied in the life a plenty of amazing technological discoveries.
Vyrus 984...
Read more...
-
Vuka RM 125, a new leader of South African market
2015-03-31 11:55:27
Vuka Scuta, a South African company, started its work in 2006. Now Vuka is engaged in the manufacture and sale of scooters.
On the wave of a huge increase in the popularity of these vehicles in the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Ducati Multistrada 1200 S Touring
- 2014 Ducati Streetfighter 848
- 2014 Ducati Superleggera 1199
- 2014 Evolve Helium XR
- 2014 Evolve Lithium
- 2014 Evolve Neon XR
- 2014 Evolve Titanium XR
- 2014 Evolve Zinc XR
- 2014 Exile Cycles Bullfighter
- 2014 Harley-Davidson CVO Breakout
- 2014 Harley-Davidson CVO Limited
- 2014 Harley-Davidson CVO Road King
- 2014 Harley-Davidson CVO Softail Deluxe
- 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob
- 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob Dark Custom
- 2014 Harley-Davidson Dyna Low Rider
- 2014 Harley-Davidson Dyna Street Bob
- 2014 Harley-Davidson Dyna Super Glide Custom
- 2014 Harley-Davidson Dyna Switchback
- 2014 Harley-Davidson Dyna Wide Glide

