2011 KTM 990 Super Duke gallery
2011 KTM 990 Super Duke
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 118,01 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 62.4 mm (4.0 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 186.0 kg (410.1 pounds) |
| Seat height: | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.50 litres (4.89 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Riding the soulful Borile B500CR
2015-03-18 18:22:08
The bike by Borile came in the year 2010. The lightweight bike, with a body weighing 106 kg in dry condition, gives the bikers their soul company in their tours on roads. With a powerful four-stroke single cylinder engine...
Read more...
-
Atk NX 250: A Time Tested Bike
2015-03-18 17:06:47
The ATK NX 250 is a popular vintage bike. It has started production on 1987 and originals have been a scarce find which makes it a whole lot more expensive than recently built ones. Nevertheless, collectors still consider...
Read more...
-
Lauge Jensen 1800, a pipe dream of every rider
2015-03-23 18:00:33
It is a bike that is a real golden dream without waxing too poetic. Lauge Jensen 1800 was a dream machine which was designed by Uffe Lauge Jensen. He drew the parts or built the parts that are...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 PGO X-Hot 125 Carb
- 2011 PGO X-Hot 125 EFI
- 2011 PGO X-Hot 150 Carb
- 2011 PGO X-Hot 150 EFI
- 2011 PGO X-Hot 50
- 2011 Piaggio Beverly 300ie
- 2011 Piaggio Beverly Cruiser 500
- 2011 Piaggio BV Tourer 250
- 2011 Piaggio BV Tourer 500
- 2011 Piaggio Fly 125
- 2011 Piaggio Fly 150
- 2011 Piaggio Fly 50
- 2011 Piaggio Liberty 125
- 2011 Piaggio Liberty 50
- 2011 Piaggio MP3 125 Hybrid
- 2011 Piaggio MP3 300ie
- 2011 Piaggio MP3 500
- 2011 Piaggio MP3 LT
- 2011 Piaggio MP3 LT 400
- 2011 Piaggio NRG Power DD

