2011 GAS GAS TXT Pro 125 gallery
2011 GAS GAS TXT Pro 125
TYPE: Trial
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.80 ccm (7.62 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 66.0 kg (145.5 pounds) |
| Seat height: | 650 mm (25.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,330 mm (52.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-21 |
| Rear tyre dimensions: | 4.00-18 |
| Front brakes: | Single disc. Floating disk |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.50 litres (0.66 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red/white/black |
News
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those►
Read more...
-
Orion A30E125M, a bright star
2015-03-30 17:29:03
The Orion A30E125M is an Enduro, off road bike that was produced and manufactured in 2008. The Orion A30E125M is one of the most popular among dirt track and bike racers.
It features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
Norton Commander, a golden symbol of freedom
2015-03-30 16:15:58
A golden dream of every racer sounds like Norton Commander.
The Norton Commander is a bike that has been produced ever since the late 1970’s and is still being manufactured and sold all over the world. The...
Read more...
-
Nipponia Altiva 125 saves your money
2015-03-30 16:10:51
If we could characterize this Nipponia Altiva 125 in two words only, it would be ergonomic and economical. And it is enough to know everything about this scooter.
The Nipponia Altiva 125 is a scooter from 2009. It handles...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom
-
Harley-Davidson Dyna Super Glide T-Sport
-
Harley-Davidson FLSTFI Fat Boy
Other motorcycles in 2011
- 2011 Scorpa SR 125-2T
- 2011 Scorpa SR 280-2T
- 2011 Scorpa T-Ride 250F
- 2011 Senke SK125(X)
- 2011 Senke SK150-2
- 2011 Sherco SE 0.5
- 2011 Sherco SE 125-F
- 2011 Sherco SE 2.5i -F
- 2011 Sherco SE 3.0i -F
- 2011 Sherco SE 4.5i-F
- 2011 Sherco SE 5.1i-F
- 2011 Sherco SM 0.5 Black Panther
- 2011 Sherco SM 1.25-F Black Panther
- 2011 Sherco SM 4.5i-F Black Panther
- 2011 Sherco SM 5.1i-F Black Panther
- 2011 Sherco ST 0.8
- 2011 Sherco ST 1.25
- 2011 Sherco ST 2.5
- 2011 Sherco ST 2.9
- 2011 Sherco ST 3.2 F

