2012 Kawasaki D-Tracker125 gallery
2012 Kawasaki D-Tracker125
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 10,19 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.4 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 114.0 kg (251.3 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,255 mm (49.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-14 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Ebony |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Sachs SR 125: better than just a bike
2015-03-31 00:50:14
Even if you're a balanced and brooked no fuss person who used to ride slowly, this Sachs SR 125 bike will make you change your usual style. At the moment when you take the wheel of this "crazy...
Read more...
-
Roehr 1130 Superbike, exotic and breathless
2015-03-30 21:46:19
The Roehr 1130 Superbike is a sports bike from 2008 and is one of the newest generations of American motorcycles. Looking exotic, isn't it?
These bikes are valued at $39,995 and have a V2, four-stroke engine and...
Read more...
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 BMW K1600GTL
- 2012 BMW K1600GTL E
- 2012 BMW R1200GS
- 2012 BMW R1200GS Adventure
- 2012 BMW R1200GS Adventure Triple Black
- 2012 BMW R1200GS Rallye
- 2012 BMW R1200GS Triple Black
- 2012 BMW R1200R
- 2012 BMW R1200R Classic
- 2012 BMW R1200RT
- 2012 BMW R1200RT SE
- 2012 BMW S1000RR
- 2012 Boss Hoss BHC-3 LS3
- 2012 Boss Hoss BHC-3 LS3 SS
- 2012 Boss Hoss BHC-3 LS300
- 2012 Boss Hoss BHC-3 LS445
- 2012 Boss Hoss BHC-9 Coupe 445 Trike
- 2012 Boss Hoss BHC-9 Gangsta 445 Trike
- 2012 Current Motor Maxi Scooter
- 2012 Ducati 1199 Panigale
