2012 Kawasaki 1400 GTR gallery
2012 Kawasaki 1400 GTR
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1352.00 ccm (82.50 cubic inches) | Power: | 152,88 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 84.0 x 61.0 mm (3.3 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 300.0 kg (661.4 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,520 mm (59.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Semi-floating petal discs Dual radial-mount, opposed 4-piston, 4-pad. Optional ABS |
| Rear brakes: | Single disc. Petal disc Opposed 2-piston. Optional ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Color options: | Arabian red/black |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 KTM 350 EXC-F
- 2012 KTM 350 EXC-F Six Days
- 2012 KTM 350 SX-F
- 2012 KTM 350 XC-F
- 2012 KTM 350 XCF-W
- 2012 KTM 450 EXC
- 2012 KTM 450 EXC Six Days
- 2012 KTM 450 SMR
- 2012 KTM 450 SX-F
- 2012 KTM 450 XC-W
- 2012 KTM 50 SX
- 2012 KTM 50 SX Mini
- 2012 KTM 500 EXC
- 2012 KTM 500 EXC Six Days
- 2012 KTM 500 XC-W
- 2012 KTM 65 SX
- 2012 KTM 690 Duke
- 2012 KTM 690 Enduro R
- 2012 KTM 690 SMC R
- 2012 KTM 85 SX 17-14

