2012 Moto Guzzi V7 Classic gallery
2012 Moto Guzzi V7 Classic
TYPE: Classic
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 744.00 ccm (45.40 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 80.0 x 74.0 mm (3.1 x 2.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 182.0 kg (401.2 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,448 mm (57.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-17 |
| Front brakes: | Single disc. Brembo Serie Oro |
| Rear brakes: | Single disc. Brembo Serie Oro |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Guzzi black, White diamond, Ibis red |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
Mavizen TTX02 - for those learning to ride
2015-03-30 02:23:35
The Mavizen TTX02 is a bike that was first made and manufactured in 2012. This racing, sport bike is slender and sleek.
It has an electric engine and a twin DC, brushed motor. It is very popular...
Read more...
-
The Matchless G 80 E one of the vintage bikes from the late 80s
2015-03-30 02:19:07
The Matchless G 80 E is one of the vintage bikes from the late 1980’s, with models being produced well into 1988. This bike is in the category of classic motorcycles and is one of the best for...
Read more...
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Suzuki Burgman 650 Exec
- 2012 Suzuki DR 125 SM
- 2012 Suzuki DR 650 SE
- 2012 Suzuki DR-Z 400 S
- 2012 Suzuki DR-Z125
- 2012 Suzuki DR-Z125L
- 2012 Suzuki Gladius
- 2012 Suzuki GSR 750
- 2012 Suzuki GSX-R 1000
- 2012 Suzuki GSX-R 600
- 2012 Suzuki GSX-R 750
- 2012 Suzuki GSX1250FA
- 2012 Suzuki GSX1250FA ST
- 2012 Suzuki GSX650F
- 2012 Suzuki GZ250
- 2012 Suzuki Hayabusa GSX1300R
- 2012 Suzuki Intruder C1800R
- 2012 Suzuki Intruder C800
- 2012 Suzuki Intruder M1800RZ
- 2012 Suzuki Intruder M800

