2012 Yamaha Cygnus X gallery
2012 Yamaha Cygnus X
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 10,73 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 52.4 x 57.9 mm (2.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 112.0 kg (246.9 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,295 mm (51.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.10 litres (1.88 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Silver, white, black |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja...
Read more...
-
The Avinton Collector GT: A Naked Collectors’ Choice
2015-03-18 17:13:57
The bike is a recently modelled roadster. The Avinton Collector GT is only created a fresh two years back and just recently had a 2015 update. As per common expectation, how it looks is modern than most standard...
Read more...
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Aprilia Pegaso 650 Factory
- 2012 Aprilia Pegaso 650 Trail
- 2012 Aprilia RS 50
- 2012 Aprilia RS4 125
- 2012 Aprilia RSV4 Factory
- 2012 Aprilia RSV4 Factory APRC
- 2012 Aprilia RSV4 Factory APRC SE
- 2012 Aprilia RSV4 R
- 2012 Aprilia RSV4 R APRC
- 2012 Aprilia RX 50
- 2012 Aprilia RXV 4.5
- 2012 Aprilia RXV 5.5
- 2012 Aprilia Scarabeo 100
- 2012 Aprilia Scarabeo 100 Net
- 2012 Aprilia Scarabeo 125ie
- 2012 Aprilia Scarabeo 200ie
- 2012 Aprilia Scarabeo 300s
- 2012 Aprilia Scarabeo 50 4T 4V
- 2012 Aprilia Scarabeo 50 4T 4V Net
- 2012 Aprilia Scarabeo 50 Street

