2012 Yamaha TDM 900 gallery
2012 Yamaha TDM 900
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 897.00 ccm (54.73 cubic inches) | Power: | 85,02 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 92.0 x 67.5 mm (3.6 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 199.0 kg (438.7 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,485 mm (58.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR18 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Hydraulic. Optional ABS. |
| Rear brakes: | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Midnight black |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this...
Read more...
-
Laverda 1000 Jota still holding the world popularity
2015-03-23 22:05:12
It was the year 1982 when the Laverda 1000 Jota came in the market and since that time it has been a popular one in the global bike market. It has gained a sky-rocketed popularity over the years...
Read more...
-
The combined look and feel with Italjet Formula 125
2015-03-23 15:28:30
The Italjet manufactured scooter has a twin cylinder V2 four-stroke engine with a displacement of 124 cc. The bike has rear and front suspension with single disc opposed piston calliper braking system. The body of the Italjet Formula...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Motorhispania Ryz Pro Racing Super Motard
-
Motorhispania MH7 Naked 125
-
Motorhispania Ryz 50 Super Motard
Other motorcycles in 2012
- 2012 KTM 250 XC-W
- 2012 KTM 250 XCF-W Six Days
- 2012 KTM 300 EXC
- 2012 KTM 300 EXC Six Days
- 2012 KTM 300 XC
- 2012 KTM 300 XC-W
- 2012 KTM 350 EXC-F
- 2012 KTM 350 EXC-F Six Days
- 2012 KTM 350 SX-F
- 2012 KTM 350 XC-F
- 2012 KTM 350 XCF-W
- 2012 KTM 450 EXC
- 2012 KTM 450 EXC Six Days
- 2012 KTM 450 SMR
- 2012 KTM 450 SX-F
- 2012 KTM 450 XC-W
- 2012 KTM 50 SX
- 2012 KTM 50 SX Mini
- 2012 KTM 500 EXC
- 2012 KTM 500 EXC Six Days

