2012 Moto Guzzi Griso 1100 gallery
2012 Moto Guzzi Griso 1100
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64.93 cubic inches) | Power: | 86,9 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 92.0 x 80.0 mm (3.6 x 3.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 227.0 kg (500.4 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,554 mm (61.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Stainless steel floating discs and two calipers with four opposed pistons |
| Rear brakes: | Single disc. Stainless steel fixed disc and floating caliper with two parallel pistons |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.20 litres (4.54 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Corsa red |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
Senke SK 100, a lonely traveler
2015-03-31 01:27:00
The Senke company released 4 models of motorcycles till nowadays. Its production could be offered to different customer groups, but for those who like light move, we recommend paying attention to the Senke SK 100 motorcycle.
This...
Read more...
-
Scorpa T-Ride 250F conquers the challenges
2015-03-31 01:20:43
Today, there is a plenty of choices concerning the different motorcycles. They are created for different purposes according to their design and specifications.
Among a wide range of two-wheeled vehicles the urban scooters are allocated, whose compact...
Read more...
-
Schwinn Hope 150: a cute pinkie scooter for ladies only
2015-03-31 01:14:10
If speak honestly, the first time I saw this scooter, I couldn't shake the one thought. Its pale pink color hints for what a reason this vehicle was developed and for whom.
Of course, it's hard to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Suzuki TU250X
- 2012 Suzuki V-Strom 1000
- 2012 Suzuki V-Strom 1000 Adventure
- 2012 Suzuki V-Strom 650 ABS
- 2012 Suzuki V-Strom 650 ABS Adventure
- 2012 Suzuki Van Van 125
- 2012 Swaygo 575 EVR-1
- 2012 Triumph America
- 2012 Triumph Bonneville
- 2012 Triumph Daytona 675
- 2012 Triumph Daytona 675 R
- 2012 Triumph Rocket III Roadster
- 2012 Triumph Rocket III Touring ABS
- 2012 Triumph Scrambler
- 2012 Triumph Speed Triple
- 2012 Triumph Speed Triple R
- 2012 Triumph Speedmaster
- 2012 Triumph Sprint GT
- 2012 Triumph Street Triple
- 2012 Triumph Street Triple R

