2012 KTM Freeride 350 gallery
2012 KTM Freeride 350
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 349.70 ccm (21.34 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 57.5 mm (3.5 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 99.5 kg (219.4 pounds) |
| Seat height: | 895 mm (35.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,418 mm (55.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange/white |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this...
Read more...
-
Laverda 1000 Jota still holding the world popularity
2015-03-23 22:05:12
It was the year 1982 when the Laverda 1000 Jota came in the market and since that time it has been a popular one in the global bike market. It has gained a sky-rocketed popularity over the years...
Read more...
-
The combined look and feel with Italjet Formula 125
2015-03-23 15:28:30
The Italjet manufactured scooter has a twin cylinder V2 four-stroke engine with a displacement of 124 cc. The bike has rear and front suspension with single disc opposed piston calliper braking system. The body of the Italjet Formula...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Kawasaki Vulcan 900 Classic
- 2012 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT
- 2012 Kawasaki Vulcan 900 Custom
- 2012 Kawasaki Vulcan VN1700 Voyager
- 2012 Kawasaki Vulcan VN1700 Voyager Custom
- 2012 Kawasaki W800
- 2012 Kawasaki W800 Special Edition
- 2012 Kawasaki Z1000
- 2012 Kawasaki Z1000SX
- 2012 Kawasaki Z1000SX Tourer
- 2012 Kawasaki Z750R
- 2012 Kawasaki ZZR1400
- 2012 KTM 1190 RC8 R
- 2012 KTM 1190 RC8 R Race Specs
- 2012 KTM 1190 RC8 R Track
- 2012 KTM 125 Duke
- 2012 KTM 125 EXC
- 2012 KTM 125 EXC Six Days
- 2012 KTM 125 SX
- 2012 KTM 150 SX

