2012 KTM 990 Supermoto T gallery
2012 KTM 990 Supermoto T
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 114 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 62.4 mm (4.0 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 198.0 kg (436.5 pounds) |
| Seat height: | 855 mm (33.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,505 mm (59.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS.Four piston fixed-caliper, radial bolted, brake |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. Two-piston brake caliper; fixed brake disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
A Naked bike of Midual Roadster 900
2015-03-30 02:41:57
The Midual Roadster 900 is considered a naked bike. It was first produced and manufactured in 2000 and is still being sold all over the world right now. Many experienced riders like the "overcooled" look of this bike...
Read more...
-
Metisse Desert Racer by Steve The King McQueen
2015-03-30 02:37:14
The Metisse Desert Racer is one of the most classic looking bikes on the market today. It began to be produced and manufactured in 2012 and is still incredibly popular among veteran riders and even newer riders.
...
Read more...
-
The European leader, Megelli 125 m
2015-03-30 02:32:46
The Megelli 125 m was first produced in 2013. It is one of the leading bikes being produced and sold in Europe.
The Megelli 125 m is considered a supermotard and has a single cylinder, two-stroke engine....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Honda ANF125i Innova
- 2012 Honda CB1000R
- 2012 Honda CB1300S ABS
- 2012 Honda CB600F Hornet
- 2012 Honda CBF1000
- 2012 Honda CBF1000F
- 2012 Honda CBF125
- 2012 Honda CBF600N
- 2012 Honda CBF600S
- 2012 Honda CBR1000RR
- 2012 Honda CBR125R
- 2012 Honda CBR250R
- 2012 Honda CBR600F
- 2012 Honda CBR600RR
- 2012 Honda CRF100F
- 2012 Honda CRF150F
- 2012 Honda CRF150R
- 2012 Honda CRF150R Expert
- 2012 Honda CRF230F
- 2012 Honda CRF230L

