2012 KTM 350 XC-F gallery
2012 KTM 350 XC-F
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 349.70 ccm (21.34 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 57.5 mm (3.5 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 107.8 kg (237.7 pounds) |
| Seat height: | 992 mm (39.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,495 mm (58.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Orange/black/white |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older...
Read more...
-
GreenTrans Ema98, an elegant and ergonomical vehicle
2015-03-27 23:28:35
The GreenTrans Ema98 is an electric scooter that is sleek and trendy. It is very popular all over the world because it is incredibly eco-friendly. It’s sleek and elegant frame has a DC, brushless motor and a 1-speed...
Read more...
-
Check out this mini GRC Moto Midimoto RR.04
2015-03-27 23:23:00
It seems incredible, but it exists! Moreover, this Midimoto RR is quite a realistic thing!
The GRC Moto Midimoto RR.04v was first produced and manufactured in 2011 and still is on the market today. It is a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FXDCI Dyna Super Glide Custom
-
Harley-Davidson FLHTCUSE Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide
-
Harley-Davidson FLSTI Heritage Softail
Other motorcycles in 2012
- 2012 Kawasaki VN900 Classic
- 2012 Kawasaki VN900 Custom
- 2012 Kawasaki Vulcan 1700 Classic
- 2012 Kawasaki Vulcan 1700 Nomad
- 2012 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero
- 2012 Kawasaki Vulcan 1700 Voyager
- 2012 Kawasaki Vulcan 1700 Voyager ABS
- 2012 Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT
- 2012 Kawasaki Vulcan 900 Classic
- 2012 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT
- 2012 Kawasaki Vulcan 900 Custom
- 2012 Kawasaki Vulcan VN1700 Voyager
- 2012 Kawasaki Vulcan VN1700 Voyager Custom
- 2012 Kawasaki W800
- 2012 Kawasaki W800 Special Edition
- 2012 Kawasaki Z1000
- 2012 Kawasaki Z1000SX
- 2012 Kawasaki Z1000SX Tourer
- 2012 Kawasaki Z750R
- 2012 Kawasaki ZZR1400

