2008 KTM 250 SX gallery
2008 KTM 250 SX
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 66.4 x 72.0 mm (2.6 x 2.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 95.4 kg (210.3 pounds) |
| Seat height: | 960 mm (37.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
an Italian Passion of Motom Dolcevita
2015-03-30 14:42:45
The Motom Dolcevita is an Italian scooter with which one can fully express all the passion to riding and love of life.
It was produced and manufactured in 2010. Dolcevita has a single cylinder, four-stroke engine and...
Read more...
-
Motolevo 125 wins over enthusiasts!
2015-03-30 14:36:23
The Motolevo 125 was first produced and manufactured in 2000, and immediately won over the bike enthusiasts.
It is a very popular classic bike among veteran and younger riders. It handles very well and is easy to...
Read more...
-
MotoCzysz C1 990: difficult to pronounce, easy to ride
2015-03-30 04:03:04
If you can pronounce the awfully difficult brand name of this bike, you definitely can ride it!
The MotoCzysz C1 990 is from 2011 and is considered to be a sports bike. This is one of the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic
- 2008 Harley-Davidson FLHRSE Screamin` Eagle Road King
- 2008 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
- 2008 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
- 2008 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide
- 2008 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide Firefighter
- 2008 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide Peace Officer
- 2008 Harley-Davidson FLHTCUSE Screamin´ Eagle Ultra Classic Electra Glide
- 2008 Harley-Davidson FLHX Street Glide
- 2008 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic Firefighter
- 2008 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic Peace Officer
- 2008 Harley-Davidson FLSTC Softail
- 2008 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy Firefighter
- 2008 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy Peace Officer
- 2008 Harley-Davidson FLSTF Softail Fat Boy
- 2008 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe
- 2008 Harley-Davidson FLSTSB Softail Cross Bones
- 2008 Harley-Davidson FLTR Road Glide
- 2008 Harley-Davidson FXCW Softail Rocker
- 2008 Harley-Davidson FXCWC Softail Rocker C

