2008 Diamo Classic 50 gallery
2008 Diamo Classic 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | 4,9 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 84.8 kg (187.0 pounds) |
| Seat height: | 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,270 mm (50.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Double disc. ABS |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.48 litres (1.45 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, blue, beige, pink |
News
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This►
Read more...
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas...
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
-
Rhino Hunter R wins all the trophies!
2015-03-30 21:23:46
The Rhino Hunter R (where R means Rigid) is considered to be a custom cruiser from 2007. It was produced and sold all over the world, but is deeply rooted in the USA traditional custom cruisers and qualifies...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson 1340 Tour Glide Ultra Classic (reduced effect)
-
Harley-Davidson Tour Glide Ultra Classic
-
Harley-Davidson 1340 Tour Glide Ultra Classic
Other motorcycles in 2008
- 2008 Derbi Mulhacen Caf 659 Angel Nieto Limited Edition
- 2008 Derbi Mulhacen Cafe 125
- 2008 Derbi Mulhacen Cafe 659
- 2008 Derbi Mulhacen Cafe 659 Angel Nieto Limited Edition
- 2008 Derbi Mulhacn 125
- 2008 Derbi Mulhacn 659
- 2008 Derbi Mulhacn Caf 125
- 2008 Derbi Mulhacn Caf 659
- 2008 Derbi Senda Baja 125 R
- 2008 Derbi Senda Baja 125 SM
- 2008 Derbi Senda DRD Evo 50 SM
- 2008 Derbi Senda DRD Pro 50 R
- 2008 Derbi Senda DRD Pro 50 SM
- 2008 Derbi Senda DRD Racing 50 R
- 2008 Derbi Senda DRD Racing 50 SM
- 2008 Derbi Senda X-Race 50 R
- 2008 Derbi Senda X-Race 50 SM
- 2008 Derbi Senda X-Treme 50 R
- 2008 Derbi Senda X-treme 50 SM
- 2008 Derbi Terra 125

