2008 Diamo Velocity 150 gallery
2008 Diamo Velocity 150
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9.15 cubic inches) | Power: | 9,4 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 89.8 kg (198.0 pounds) |
| Seat height: | 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,798 mm (70.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Double disc. ABS |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.48 litres (1.45 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, blue, yellow, white |
News
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This►
Read more...
-
Lehman Trikes Crossbow redefining the concept of luxury touring trike
2015-03-23 22:10:39
If you are looking for a luxury trike which is a real attention getter for you, then you can go for the Lehman Trikes Crossbow. It is a trike that is indeed a real crowd pleaser and has...
Read more...
-
Riding experience with the Boom Trikes Classic Chopper
2015-03-18 18:18:32
This bike gives a powerful riding experience with its powerful 1584 cc engine. The Boom Trikes Classic Chopper has a 4 stroke engine with four-cylinder boxer. The design is equally admired by women drivers. It can even attain...
Read more...
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Peugeot Vivacity 50 Motorsport
- 2008 Peugeot Vivacity 50 Sportline
- 2008 Peugeot Vogue 50
- 2008 Peugeot XP6 Enduro 50
- 2008 Peugeot XP6 Supermoto 50
- 2008 Peugeot XPS Enduro 50
- 2008 Peugeot XR7 50
- 2008 PGO Big Max 50
- 2008 PGO BuBu 100
- 2008 PGO BuBu 125
- 2008 PGO BuBu 50
- 2008 PGO Comet 50
- 2008 PGO G-MAX 125
- 2008 PGO G-MAX 125 EFI
- 2008 PGO G-MAX 150 EFI
- 2008 PGO G-MAX 250 LQ
- 2008 PGO G-MAX 50
- 2008 PGO I-CHARGE 125
- 2008 PGO Ligero 100
- 2008 PGO Ligero 125

