2007 Diamo Tracer 250 gallery
2007 Diamo Tracer 250
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 248.00 ccm (15.13 cubic inches) | Power: | 17 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 118.8 kg (262.0 pounds) |
| Seat height: | 737 mm (29.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,346 mm (53.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc. ABS system |
| Rear brakes: | Single disc. ABS system |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.57 litres (2.00 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This►
Read more...
-
Moto Morini 125 T combining the high techologies with the usability
2015-03-30 03:39:27
The Moto Morini 125 T combines the technology with its great usability. It is a classic bike from the 1980’s.
This bike became very popular with the younger riders at the time and went to the mass...
Read more...
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders...
Read more...
-
The way we like to ride the Moto Gima Classic
2015-03-30 03:21:41
A vibrant color and an awesome look, what does it mean? Only one - we deal with the Moto Gima Classic!
Moto Gima Classic model is a classic (sorry for my tautology!) bike from 2010. It features...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 TVS Victor GLX 125
- 2007 TVS Victor GX
- 2007 TVS XL Super HD
- 2007 TVS XL Super HD1
- 2007 UM DSF 200
- 2007 UM DTF 110
- 2007 UM DTF 150
- 2007 UM DTF 200
- 2007 UM DTF 50
- 2007 UM DTF 90
- 2007 UM Matrix 150 XX
- 2007 UM PowerMax 150 XX
- 2007 UM SMF 200
- 2007 UM V2C 250T
- 2007 UM V2C 650S
- 2007 UM V2S 250R
- 2007 UM V2S 650
- 2007 UM V2S 650R
- 2007 UM X Peed 50R
- 2007 Ural Gear Up 750

